بهینه سازی تبلیغات اینترنتی و تکنیک‌های افزایش CTR

0
802

مطالعه گزارش‌های یک سایت و مدیریت سایت بر اساس آن گزارش ها تفاوت میان یک سایت حرفه‌ای و یک سایت آماتور را مشخص می‌کند. یکی از نکاتی که حتی حرفه‌ای‌های طراحی سایت را درگیر خود می‌کند. CTR یا نرخ کلیک در گوگل است. CTR مخفف Click Through Rate است و به معنی نرخ کلیک نسبت به رتبه است. CTR  هر چه مقدار بیشتری را نمایش دهد بیانگر آن است که نتایج نشان داده شده برای کاربران مطلوب‌تر بوده است.

گاهی سایت‌هایی با وجود رتبه 1 بودن در گوگل نرخ CTR پایین‌تری از رقبای خود دارند. فراموش نکنید که رتبه بالا در نتایج جستجو یکی از مهمترین عوامل افزایش رتبه CTR است، اما همانطور که اشاره شد، تنها عامل رشد CTR نیست و حتی ممکن است در شرایطی برعکس عمل کند.

نرخ کلیک چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

همگی می‌دانیم که تمام هزینه‌های مادی و زمانی ما برای یک سایت، به منظور افزایش میزان بازدید سایت می‌باشد. بنابراین لازم نیست از اهمیت CTR یا نرخ کلیک بر حسب تعداد سرچ در گوگل، بحثی به میان بیاوریم؛ چرا که همگی می‌دانیم بدون مخاطب واقعی هر فعالیتی در دنیای وب بی معنی است.

CTR   طبیعی چیست؟

CTR طبیعی که در انگلیسی به آن Organic CTR می‌گویند؛نرخ کلیک‌های واقعی سایت می‌باشد. امروزه شرک‌های زیادی وجود دارند که با کمک ربات‌ها به شما امکان افزایش نرخ کلیک سایت را می‌دهند. CTR طبیعی نرخ کلیکی است که کاربر واقعی سایت آن را ایجاد کرده است. اهمیت نرخ کلیک طبیعی در این موضوع است که می‌توان، با کمک آن دریافت که کاربران واقعی سایت ما به چه میزان جذب سایت ما شده و روی لینک ما در نتایج گوگل کلیک کرده‌اند. اگر از ربات‌هایی برای افزایش رتبه الکسا و مانند آن استفاده می‌کنید، نرخ CTR شما ممکن است واقعی نباشد. برخی از شرکت‌ها برای بالا بردن رتبه سایت‌های مشتریانشان عده ای را استخدام می‌کنند، که با دستگاه‌های مختلف و با کمک ابزار های پروکسی با ID های مختلف روی آدرس سایت در گوگل کلیک کنند. این روش برای بالا بردن CTR موجب می‌شود نتوان میزان واقعی کاربر وارد شده به سایت را محاسبه و مدیریت کرد. افزایش نرخ کلیک به صورت تصنعی شاید بتواند، موقتاً یک سایت را بالا نگه دارد، ولی بعد از آنکه این کلیک‌های تقلبی حذف شد سایت به جایگاه واقعی خود در گوگل باز خواهد گشت.

چگونه CTR سایت خود را افزایش دهیم؟

 • کسب رتبه برتر در گوگل

یکی از مهمترین عوامل بالا رفتن نرخ کلیک روی یک سایت در گوگل، رتبه‌های بالاتر آن سایت و رسیدن به صفحه اول گوگل است. همانطور که می دانید گوگل تبلیغات کلیکی انجام می‌دهد و شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای به گوگل رتبه یک گوگل باشید. گوگل با بررسی نتایج حاصل از سایت‌هایی که این هزینه را پرداخته و رتبه یک گوگل بوده‌اند به این نتیجه رسید که رتبه یک گوگل بودن بعد از مدتی منجر به کاهش نرخ CTR می‌شود و این امر موجب شد گوگل سیستم جایگاه شناور سایت‌ها را ایجاد کند. در این سیستم سایت شما ممکن است از یک IP در یک جایگاه و از IP دیگری در یک جایگاه دیگر قرار داشته باشد. تحقیقات گوگل نشان می‌دهد که این روش نرخ کلیک روی سایت‌ها را افزایش می‌دهد.

 • وجود Data highlighter ها

تنها گوگل به اهمیت‌های لایت کردن سایت در نتایج جستجو برای افزایش نرخ کلیک اشاره کرده است و سایر منابع از این روش اسمی نبرده‌اند. اما به نظر ما گوگل یکی از مهمترین منابع برای تعیین فاکتورهای افزایش نرخ کلیک کاربران در صفحه نتایج جستجوی گوگل است. بنابراین قرار دادن ستاره و عکس بندانگشتی از عکس و یا فیلم موجود در سایت در صفحه نتایج جستجو گوگل به افزایش نرخ کلیک کمک خواهد کرد.

 • تگ عنوان

تگ title وظیفه انتخاب عنوان برای صفحه را دارد. این تگ جزء زیر مجموعه تگ‌های Head است. عبارتی که در این تگ تعریف می‌شود به صورت یک لینک آبی رنگ در نتایج جستجو ظاهر می‌شود، کاربران وب با کلیک روی این لینک وارد سایت می‌گردند. انتخاب یک عنوان مناسب و تاثیر گذار نقش مهمی در نرخ کلیک کاربران روی یک سایت دارند. یک عنوان خوب دارای شرایط و ویژگی‌های مشخصی است. این ویژگی‌ها به صورت فهرست وار عبارتند از:

 1. عنوان باید دارای کلمات کلیدی اصلی باشد: این کلمات بهتر است در اول عنوان ذکر شوند. انجام این کار علاوه بر جلب توجه بیشتر برای کاربر، بر رتبه سایت شما نیز موثر است. (این جمله به معنی تاثیر مستقیم عنوان در نتایج جستجو نیست. بلکه به معنی تاثیر گذاری انتخاب عنوان مناسب با کمک افزایش مخاطب واقعی بر روی سئو است).
 2. تعداد کاراکتر های عنوان: در منابع مختلف و اغلب معتبر از 40-50-60 کاراکتر مجاز در گوگل سخن به میان آمده است که همگی غلط و اشتباه هستند. در عمل شما نمی‌توانید بیش از 12 کاراکتر در عنوان گوگل استفاده کنید، عناوین طولانی‌تر توسط گوگل شکسته خواهند شد. تعداد کاراکترهایی که در عنوان با کلمات جستجو شده کاربر یکسان می‌باشند. این عامل به دلیل برجسته شدن این کاراکترها می‌باشد.
 3. عنوان سایت برند باشد: اگر سایتی یک برند معروف و شناخته شده را در اینترنت ارائه دهد، دیدن نام برند در عنوان سایت بر افزایش نرخ کلیک سایت بسیار موثر است.
 4. محتوای عنوان: جذابیت و منحصر به فرد بودن عنوان موجب می‌شود که تعداد کلیک روی یک سایت در نتایج جستجو بیشتر شود.

پس:

 • هنگام انتخاب تگ‌های خود به این موارد توجه کنید: طول کاراکتر، انتخاب کلمات، میزان جستجو توسط کاربران
 • برای افزایش نرخ کلیک عنوان های جذابی را انتخاب کنید که کاربر را تشویق به کلیک کردن روی لینک سایت کند. اما از حذف و تغییر عناوینی که در حال حاضر رتبه خوبی در گوگل دارند بپرهیزید.

توضیحات موجود در تگ‌های متا

در تگ‌های متا امکان تعریف توضیحات صفحه وجود دارد. این توضیحات ممکن است توسط گوگل برای نمایش در صفحه نتایج جستجو انتخاب شوند.

آدرس سایت یا صفحه

آدرس سایت یا آدرس صفحه می‌تواند باعث افزایش و یا کاهش نرخ کلیک شود. مثلا فرض کنید: در گوگل واژه خرید خانه ویلایی را جستجو کرده‌اید و در رتبه اول گوگل یک سایت با این آدرس را مشاهده می کنید: 1DE34%Dk.com. آیا با دیدن این آدرس از کلیک کردن روی آن اجتناب نمی‌کنید. قطعا اگر قصد خرید منزل را داشته باشید. به دنبال یک سایت امن برای خرید می‌گردید و چنین آدرس سایتی اصلا حس امنیت را القاء نمی‌کند. در نرم افزارهای متن باز برای ایجاد آدرس صفحات به صورت پیش فرض از زبان ماشین استفاده می‌شود و صفحات بصورت P594 و مانند آن نمایش داده می شوند. بهتر است که این نام‌ها به اسامی مفهوم برای انسان تغییر کنند. می‌توان در گوگل وبمستر از کارکترهای جایگزین برای / قبل از نام زیر شاخه استفاده کرد. این روش به افزایش میزان مخاطب کمک می‌کند.

پس:

 • هنگام ایجاد آدرس سایت به ساختار زیر شاخه‌ها اهمیت زیادی بدهید. انتخاب کلمات مناسب و جستجو برای واژه‌های پر کاربرد در زمینه محتوای صفحه از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • در هنگام مناسبت‌های خاص مانند عید نوروز به آدرس عنوان سایت خود عبارت هدیه نوروزی را اضافه کرده و یا صفحه‌ای با این نام ایجاد کنید.

از جمله نکات دیگری که به طور غیر مستقیم موجب افزایش نرخ کلیک می شوند می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • محتوای مناسب صفحات: با جذب مخاطب باعث می‌شود که کاربران، سایت شما را، یک سایت مناسب تشخیص دهند و در مراجعات بعدی به موتورهای جستجو، با دیدن سایت شما کلیک بیشتری روی سایت شما انجام دهند.
 • ارتباط بین صفحات سایت: هرچه صفحات سایت به هم مرتبط‌تر باشند. کاربران از ماندن در سایت لذت بیشتری برده، و این موضوع می‌تواند بر نرخ کلیک شما بی‌افزاید.
 • لینک‌های مرتبط خارجی: لینک‌های مفید خارجی که به محتوای سایت شما مرتبط هستند، بر افزایش نرخ کلیک بسیار موثراند. مثالا فرض کنید که سایتی که آموزش فتوشاپ را ارائه می‌دهد به سایت‌هایی که عکس‌ها و ابزارهای رایگان فتوشاپ را ارائه می‌دهد، لینک بدهد. چه تعداد از کاربران برای مشاهده سایت‌های ارائه دهنده این ابزارها بر روی سایت اول، یعنی سایت ارائه دهنده آموزش فتوشاپ کلیک می‌کنند؟ مسلما بسیاری از کاربران این روش را انتخاب می‌کنند. زیرا با دیدن یک آموزش می‌توان ایده کلی از نحوه کار با یک ابزار را بدست آورد. در حالی که مشاهده صدها ابزار که نحوه کار آن‌ها مشخص نیست، انتخاب ابزار را سخت و دشوار می کند.

بنابر این وقت را از دست ندهید و همین امروز پروژه سئو خود را با کمک یک فرد آشنا به وب شروع کنید. موفق باشید …

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here