۶ قانون بازاریابی مورد استفاده بهترین کارآفرینان دنیا

0
747

۶ قانون بازاریابی مورد استفاده بهترین کارآفرینان دنیا

استراتژی‌های بازاریابی همواره همگام با تغییرات تکنولوژی متحول می‌شوند، اما اصول ابتدایی که بر اساس رفتارهای روان‌شناختی مصرف کنندگان بنا شده‌اند، پا برجا می‌‌مانند. این شش کار آفرین موفق قانون شماره یک بازاریابیشان را با ما در میان گذاشته‌اند.

  • توجه‌ها را به خود جلب کنید.

احتمالا آماری را که به تازگی در مورد بازه توجه انسان منتشر شده است دیده‌اید. دنیای دیجیتالی امروز باعث شده است که بازه توجه افراد کمتر از ماهی قرمز شود! کاری به درستی این آمار نداریم، اما مهم است که در حیطه بازاریابی بتوانید توجه مشتریان را به خود جلب کنید. نحوه این کار چنین است:

پررنگ کردن و نشان دادن مشکل: توجه مردم را به مشکلاتی که بر سر راهشان قرار گرفته است، جلب کنید.

به تصویر کشیدن راه حل آن مشکل: مزایا و راه حل‌های مربوط به آن مشکل را با استفاده از ابزارهای گوناگون توضیح دهید. بهتر است از تجربه خرید مشتریان قبلیتان نیز حرف بزنید. در دنیای امروز، بازخورد مشتریان دیگر تاثیر زیادی بر تصمیم گیری خرید دارد.

پیشنهاد راه حل خودتان: راه حلی به مشتریان ارائه کنید که نتوانند در برابرش مقاومت کنند.

(کوین هرینگتون، مبدع برنامه‌های تلویزیونی پرطرفدار و دستیار فعلی رئیس‌جمهور آمریکا)

  • به زبان آنها حرف بزنید.

یاد بگیرید با زبانی صحبت کنید که مشتریان به خوبی آن را درک می‌کنند. روش برقراری ارتباط، آن را برای ارتباط با دوستانتان بگذارید! من روش تفکر، صحبت کردن و درک مردم را به چهار حیطه تقسیم بندی کرده‌ام: کاربرد محور، عمل‌گرا، اجتماعی و احساسی.

– با کسانی که رویکردی «کاربرد محور» دارند، آرام و منطقی صحبت کنید. آن‌ها فقط می‌خواهند اطلاعات اولیه را از شما بگیرند.

– با افراد عمل‌گرا کمی هیجانیتر و بلند‌تر حرف بزنید؛ چرا که آن‌ها برای خرید کردن نیاز به انگیزه گرفتن و کمی اعمال فشار دارند.

– افراد اجتماعی عاشق گفت وگوهای دوستانه و بدون اعمال فشار هستند؛ کمی که بگذرد، اگر با شما احساس راحتی کنند، معامله نیز صورت خواهد گرفت.

– حواستان باشد افراد احساسی را زیاد تحت فشار قرار ندهید. از جملاتی مثل «این محصول چه احساسی به شما می‌دهد؟»، استفاده کنید. نیازی نیست خیلی از منطق و استدلال استفاده کنید و هرگز رویکرد هجومی نداشته باشید.

(تای لوپز، سرمایه‌گذار و مشاور بسیاری از کسب‌ و کارهای مولتی میلیون دلاری)

  • آموزش بدهید.

بازاریابی آموزش محور قانون شماره یک کمپین بازاریابی ما است. هر بار و همیشه هم به پیروزی می‌‌رسد. تمرکزتان را روی این مسئله بگذارید که ارزش زیادی به مشتریانتان ارائه دهید، نه اینکه فقط بخواهید چیزی به آن‌ها بفروشید. صد درصد روی حل مشکلات مراجعه کنندگا‌نتان متمرکز شوید و سپس راه حل مناسبی به آن‌ها ارائه دهید.

(برایان کلاک، بنیانگذار شرکت «خالق آزادی مالی»)

  • مرتبط باشید.

بسیاری از روش‌های بازاریابی بر اعمال فشار روی مشتری متمرکز می‌شوند، اما بهتر است در ابتدا ذهنیت مشتری را بشناسید: او یا تازه دارد با شما آشنا می‌شود، یا دورادور کارتان را دنبال می‌کند و یا آماده خرید است. تا زمانی که ندانید مشتری در چه سطح آشنایی با شما قرار دارد، نمی‌توانید پیام تبلیغاتی درستی به او عرضه کنید. خود را به جای مشتریان بگذارید و از خود بپرسید:

– چطور می‌توانم برای هر نوع مشتری، با هر سطح آشنایی با کسب‌ و کارم، ارزش ایجاد کنم؟

– چه کار کنم تا مشتری تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری روی محصولات من پیدا کند؟

–  چطور آن‌ها را به مشتریان واقعی و همیشگی تبدیل کنم؟

سپس تجربه بازاریابی شخصی سازی شده‌ای برای مشتریان گوناگون ایجاد کنید تا آن‌ها مطمئن شوند که هیچ کس دیگری نمی‌تواند به خوبی شما مشکلشان را حل کند.

(اسکات الدفورد، بنیانگذار INFINITUS و مشاور کسب‌ و کار و بازاریابی آنلاین)

  • محصولاتی تولید کنید که خودتان عاشقشان باشید.

من همیشه سعی کرده‌ام تک تک محصولاتی که تولید می‌کنم، تحت تاثیر رویاها و راه‌حل‌هایی باشند که برای مشکلات خودم پیدا کرده‌ام. به عنوان مثال، من عاشق سالاد تن ماهی هستم، اما هر بار که می‌خواستم آن را تهیه کنم، نگران مایونز‌های تجاری و روغن‌های غیر مرغوب بودم؛ این موضوع جرقه‌ای در ذهنم زد تا دست به کار شوم و کاری کنم.

اولویت ما این بود که محصولی متمایز و با مزایایی شگفت‌انگیز خلق کنیم و بر اساس همان مزایا به تبلیغ آن بپردازیم. به عنوان مثال، استفاده از روغن آووکادو یکی از ویژگی‌های محصولات ماست که در قیاس با دیگر محصولات بازار از کیفیت بالاتری برخوردار است.

(مارک سیسون، بنیانگذار شرکت Primal Blueprint و نویسنده)

  • به مردم چیزی بدهید که می‌خواهند.

محتوا هنوز هم پادشاه است. ما تغییری در رویکرد تولید محتوای شرکتمان داده‌ایم. پیشتر سعی می‌کردیم محتوایی تولید کنیم که از لحاظ کلمات کلیدی و سئو برایمان ارزش زیادی به همراه آورد؛ اما متوجه شدیم که باید هدفی بزرگتر برای این کار داشته باشیم. امروزه سعی می‌کنیم بر اساس سوالات رایج مشتریان محتوا تولید کنیم و به آن‌ها چیزی بیاموزیم. ما به مردم چیزی ارائه می‌کنیم که می‌خواهند و همین موجب برتری ما شده است.

(گری نیلن، مدیر شرکت Nealon Solutions)

منبع: مجله خلاقیت

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here