۴ روش برای داشتن مشتریانی مادام العمر

0
771
۴ روش برای داشتن مشتریانی مادام العمر
جذب مشتریان جدید برای محصولاتتان چیزی بین شش تا هفت برابر گران‌تر از حفظ مشتریان فعلی تمام خواهد شد. شما باید هر کاری را که می‌توانید، انجام دهید تا وفاداری مشتریانتان را افزایش دهید. هیچ گاه ارزش «حفظ مشتری» را دست کم نگیرید. در ادامه به چهار استراتژی اشاره می‌کنیم که می‌توانید به این منظور به کار بگیرید.
مشتریانی که یک بار از شما خرید می‌کنند و دیگر از آن‌ها خبری نمی شود، نمی‌توانند به رشد و گسترش کسب و کارتان کمکی کنند. اگر می‌خواهید در کسب و کارتان به موفقیت برسید، باید یاد بگیرید که چگونه مشتریانتان را حفظ کنید و میزان وفاداری شان را افزایش دهید. این کار، سرمایه گذاری ضروری‌ای برای کسب درآمد در آینده و اطمینان از موفقیت کاری‌تان است.
  • مشتریانتان را بهتر از خودشان بشناسید.

مردم ذاتا دوست دارند شناخته و درک شوند. اگر آن‌ها احساس کنند که شما این نیاز آن‌ها را برطرف می‌کنید، شما را به هر کسب و کار رقیب دیگری، که رد آن صرفا یک مشتری هستند، ترجیح خواهند داد. تاکتیک خوبی که می‌توانید به کار بگیرید، این است که کمی وقت بیشتری به هر مشتری اختصاص دهید. این استراتژی ساده را در هر نوع ارتباطی که با مشتری برقرار می‌کنید، لحاظ کنید. روش‌های زیادی برای ارتباط برقرار کردن با مشتری وجود دارد که باید بهترینشان را بسته به کسب و کارتان انتخاب کنید، اما سعی کنید با مشتری ارتباطی واقعی و انسانی داشته باشید.

  • سیستم های نظرسنجی داشته باشید.
مشتریان دوست ندارند مورد بی‌توجهی شما قرار بگیرند. یکی از چیزهایی که آن‌ها می‌خواهند، این است که احساس کنند حرف‌هایشان شنیده می‌شود. اگر به مشتریان اجازه دهید حرف‌هایشان را بزنند، می‌توانید تجربه مثبت و مفیدی را برای آن‌ها ایجاد کنید.
سیستم‌هایی مثل نظرسنجی یا پرسش نامه به شما کمک می کند تا متوجه شوید که مشتریانتان چه احساسی به کسب و کار، محصولات و خدمات شما دارند. با این کار می‌توانید به نتایج و دیدگاه‌های مفیدی در زمینه حفظ مشتریان و افزایش میزان رضایت و وفاداری آن‌ها دست پیدا کنید. پیشنهاداتشان را بررسی کنید و تا جای ممکن به کار بگیرید.

مدت‌هاست از مشتری قدیمی‌تان خبری نیست؟ گوشی تلفن را بردارید و از او خبری بگیرید. حرفی از فروش نزنید و فقط سراغش را بگیرید. شاید راه ارتباط با شما را گم کرده باشد. اگر می‌توانید، هدایای کوچک یا کارت‌های تخفیفی را برای مشتریان قدیمی‌تان بفرستید تا ثابت کنید برای وقت و نظراتشان ارزش قائل هستید.

  • بسیار مهربان و مودب باشید.
سپاسگزاری کار درستی است، اما سورپرایزی غیر منتظره نیز می‌تواند کارایی زیادی داشته باشد. وقتی اتفاقات شیرین و غیر منتظره‌ای برای مردم پیش می‌آید، آن را فراموش نمی‌کنند. مهربانی‌های غیر منتظره در خاطره مردم ماندگار می‌شود.

شپ هایکن، متخصص بازاریابی، اصطلاحی برای این مهربانی‌های غیر منتظره دارد که به عقیده او باعث تمایز کسب و کار شما نسبت به کسب و کارهای دیگر می‌شود. «لحظات جادویی» نامی است که او روی این کارهای غیر منتظره گذاشته است. بسته به اندازه و قدمت کسب و کارتان باید لحظات جادویی مناسبی برای مشتریانتان تدارک ببینید. این کار می‌تواند شامل اِشانتیون‌های کوچک، کارت‌های تبریک تولید یا بلیت کنسرت یا تئاتر باشد.

  • خدمات در حد انتظار ارائه دهید.
اگر فکر می‌کنید خدمات پس از فروش و ارتباط با مشتری مهم‌ترین کاری است که باید برای پیشرفت کسب و کارتان انجام دهید، درست فکر می کنید!
درس‌های مهمی در زمینه ارتباط با مشتری وجود دارد که باید به خوبی آن‌ها را بدانید. اول از همه این که گزینه‌های مختلفی را در اختیار مشتری قرار دهید تا بتواند به وسیله آن‌ها از شما کمک بگیرد یا سوالاتش را بپرسد؛ تماس تلفنی، ایمیل یا گفت و گوی آنلاین، هرچه گزینه‌های بیشتری داشته باشید، میزان رضایت مشتریانتان را افزایش خواهید داد.
همچنین فراموش نکنید که صفحه‌ای تحت عنوان «سوالات متداول» در وب سایت خود داشته باشید تا مشتریان بتوانند پاسخ سوالات رایج را در آنجا بخوانند. این صفحه را به طور مرتب به روز کنید تا مرجع کاملی از سوال و جواب مربوط به کسب و کارتان داشته باشید. اگر محصول یا خدمات پیچیده‌ای را ارائه می‌کنید، می‌توانید چند ویدئوی آموزشی نیز تهیه کنید و در وب سایتتان بگذارید.
منبع: وبسایت خلاقیت

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here