کوکو شانل؛ روایت ۱۰۳ سال برند بودن!

0
752

کوکو شانل؛ روایت ۱۰۳ سال برند بودن!

کوکو شانل با تمرکز عمده‌ای که بر طراحی لباس‌های زنانه داشت، به دنبال ایجاد سبک خاصی در پوشاک زنان مدرن قرن بیستم بود، اینکه زنان این دوره با چه فلسفه‌ای باید به دنیا نگاه کنند، چگونه لباس بپوشند و چطور عمل کنند از نکات مهم در طرح‌های موسس این نام تجاری بوده است.
پوشاک، جواهر، عطر، ساعت، کالاهای لوکس و… ازجمله محصولات عمده این برند به شمار می‌روند. بعد از مرگ شانل در سال ۱۹۷۱، یکی دیگر از چهره‌های شاخص این برند که با طراحی‌های منحصر به فرد خود جایگاه برند شانل را در جهان تثبیت کرد، کارل لگرفلد بود. او با الهام از طرح‌های قدیمی این برند و تلفیق آن‌ها با ایده‌های جدید، مدل‌های پوشاک زنانه قابل توجهی را برای این نام تجاری طراحی کرد.
ترویج سبک کوکو شانل در دنیای دیجیتال
ترویج میراث کوکو شانل ازجمله اهداف اصلی این برند است که توسط متصدیان آن دنبال می‌شود، به طوری که این میراث به خوبی در طرح‌های شانل خود را نشان می‌دهد. کوکو شانل زنی بود که طرح‌های مردانه، رنگ‌های سیاه و سفید و پارچه‌های کشباف را به عنوان فاکتورهای اصلی برند خود انتخاب کرد و این میراث به خوبی توسط ادامه دهندگان این برند حفظ شده و در طرح‌های روز این نام تجاری دیده می‌شود. به همین منظور، کمپانی شانل برای نشان دادن سرسپردگی خود به میراث کوکو شانل، اقدام به ساختن چند فیلم کوتاه درباره او و سبک زندگی‌اش کرده است.
ارائه فیلم‌های کوتاه درباره داستان برند شانل و همچنین معرفی زندگی موسس آن ازجمله اقدامات خلاقانه این برند در تبلیغات دیجیتال است. این فیلم‌های کوتاه که در فضاهای مجازی پخش می‌شوند، توجه میلیون‌ها مخاطب را به خود جلب کرده است. از آنجایی که کوکو شانل از زنان موفق در زمینه دنیای مد جهان به شمار می‌رود که طرح‌های پوشاک و سبک زندگی خاصی داشت، مورد اقبال عمومی زیادی نیز قرار می‌گیرند.
در همین راستا ازجمله اقدامات خلاقانه لگرفلد در سال ۲۰۱۳، کارگردانی دو فیلم کوتاه با عنوان «روزی روزگاری» و «بازگشت» در مورد زندگی موسس این برند، کوکو شانل، بوده است. فیلم دیگری نیز با عنوان «درون شانل» از جمله ساخته‌های اخیر این کمپانی در زمینه معرفی و شناساندن برند شانل است.
برپایی نمایشگاه‌های اختصاصی
شرکت در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلف از جمله راهکارهای تبلیغاتی مناسب برای معرفی برندها و نام‌ تجاری است، اما برای برند شناخته شده‌ای مانند شانل، شرکت در نمایشگاه پوشاک و مد چندان جلب توجه نمی‌کند؛ اما در مقابل، برپایی نمایشگاه‌های شخصی و خاص این برند می‌تواند یکی از نقاط عطف بازاریابی آن باشد که به صورت اختصاصی به معرفی محصولات برند مذکور می‌پردازد و حتی می‌تواند معرفی چند محصول خاص، از اهداف اصلی برپایی آن باشد. در همین راستا ازجمله دیگر اقدامات کمپانی شانل در زمینه بازاریابی و تبلیغات، برپایی نمایشگاه در شهرهای مختلف جهان است.
این اقدام که از سال ۲۰۰۸ با نمایشگاه «هنر متحرک شانل» آغاز شد، در سال‌های اخیر نیز ادامه داشته است. نمایشگاه فوق با هدف نشان دادن حضور برند شانل در اکثر نقاط جهان برپا شده بود و به همین دلیل نیز در عنوان خود از واژه «متحرک» استفاده کرده است. در این نمایشگاه طرح‌های جدید و هنری این کمپانی نمایش داده شد و در بیشتر شهرهای جهان مانند هنگ‌کنگ، توکیو و نیویورک برگزار شد. نمایشگاه «ژاکت سیاه کوچک» نیز از دیگر نمایشگاه‌های این برند در سال ۲۰۱۳ بود که در سنگاپور، نیویورک، پاریس، شانگهای، دبی، مسکو و… به نمایش درآمد.
ارتباط آنلاین با مشتریان
دیدار با مصرف‌کنندگان برای برند شانل تنها در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های آن معنا نمی‌یابد، بلکه شانل نیز مانند بسیاری از برندهای معروف جهان، از دنیای دیجیتال غافل نبوده و به‌خوبی از فرصت‌هایی که این فضا برای تبلیغات در اختیار برندها می‌گذارد استفاده می‌کند. سایت اختصاصی و رسمی برند شانل، از جمله فضاهایی است که این کمپانی برای ارتباطات بیشتر با مشتریان از آن سود می‌جوید.
به‌روزرسانی و ارائه اطلاعات جدید در مورد محصولات و تحولات این برند، ازجمله اقدامات اصلی شانل در فضای آنلاین اختصاصی خود است؛ همچنین وب سایت اختصاصی شانل دارای یک کانال مستقیم برای تماس با مشتریان است که می‌توانند از طریق آن سوالات، نظرات و پیشنهاد‌های خود را با کمپانی مطرح کنند.
تماس‌های مستقیم با مشتریان نیز از دیگر راهکارهای بازاریابی این برند در ارتباط با مصرف کنندگان است که یا به صورت تلفنی و یا از طریق ایمیل در همه روزهای هفته انجام می‌شود و در نتیجه باعث پیوندی ماندگار با مشتریان می‌شود.
لوگوی ساده و لاکچری کوکو شانل
لوگوی برند شانل با ادغام دو حرف (C) نمایش داده می‌شود. این دو حرف به هم چسبیده در اول اسم بنیان‌گذار و طراح اصلی این برند یعنی گابریل شانل دیده می‌شوند و فلسفه کنار هم قرار گرفتن آن‌ها نیز همین است. ترکیب رنگ این دو حرف در فضایی سیاه و سفید صورت گرفته است. با کمی دقت مشخص می‌شود که دو رنگ سیاه و سفیدی که در لوگوی این برند به کار رفته، کاملا مطابق با سبک محصولات شانل است، ظرافت و در عین حال اصالت ازجمله ویژگی‌های اصلی این برند است که به دنبال ارائه محصولاتی ساده و در عین حال خالص و اصیل بوده است.
محصولات شانل در عین ظرافت و سادگی، شیک و لوکس هستند، رنگ‌های مات و متضاد نیز ازجمله ویژگی‌های اصلی آن‌هاست که مفاهیم لوکس بودن و در عین حال سادگی را به ذهن متبادر می‌کند، مانند لوگوی خلاقانه این برند نیز که در عین سادگی، شیک و ظریف به چشم می‌آید.
منبع: وبسایت خلاقیت

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here