مشکلات واقعی کسب و کار مجازی

0
840

مشکلات واقعی کسب و کار مجازی

شرکت‌های آنلاین برای استفاده از اینترنت به عنوان یک منبع استراتژیک، باید شرایطی را در نظر داشته باشند. نخستین شرط این است که اینترنت باید ظرفیت ایجاد ارزش را داشته باشد، بدین مفهوم که یا هزینه‌های قبلی شرکت را کاهش دهد، یا درآمد آن را به نسبت زمان پیش افزایش دهد. نکته‌ای که باید ذکر شود این است که داشتن یک منبع، در صورتی موجب کسب مزیت رقابتی است که شرکت‌های رقیب به آن دسترسی نداشته باشند، بنابراین در اینجا شرط دوم مطرح می‌شود: عنصری که شرکت می‌خواهد از آن به عنوان مزیت رقابتی استفاده کند باید کمیاب و تقریبا غیر قابل دسترسی برای رقبا باشد. این شرط همچنین با عنوان: کمیابی نسبی نامیده می‌شود. شرط سوم: به مدت زمانی بر می‌گردد که رقبا بتوانند در آن مدت، منبع با ارزش را به دست بیاورند. شرط چهارم و آخر این است که آن منبع استراتژیک (در اینجا اینترنت) باید بتواند در مزیت رقابتی به گونه‌ای مستمر، بهبود ایجاد کند و با سایر عناصر یا منابع در سازمان سازگاری داشته باشد.

دلايل تضعيف شرکت هاي آنلاين

رشد سریع تجارت الکترونیک توانایی مدیریت بهتر زمان، هزینه و دسترسی به محصولات مورد نظر را بدون رفتن به فروشگاه فراهم کرده است. اما با وجود این ظرفیت بالقوه عظیم، سهم تجارت الکترونیک، از کل اقتصاد بسیار اندک است. (کمتر از 2.5% اقتصاد آمریکا). شرکت‌های آنلاین ایده‌های بسیار خوبی در شناسایی نیازمندی‌های بازار دارند اما بسیاری از این شرکت‌ها اگر چه از بُعد فنی دارای قوت هستند، لیکن از ابعاد بازاریابی و فروش ضعف‌هایی دارند. بنابراین در ایجاد یک کسب و کار موفق دچار اشکال می‌شوند. علل ضعف در این قبیل شرکت‌ها، می‌توانند این موارد باشند:

– بسیاری از شرکت‌های آنلاین بدون تحقیق و برنامه‌ریزی مشخصی وارد بازار می‌شوند. آن‌ها فقط به دنبال کسب مشتری جدید هستند و فکر می‌کنند که هر کسی که نخستین بار، کالایی را وارد کند رهبری بازار در آن مورد را به دست خواهد آورد.

– این شرکت‌ها برای جذب مشتریان، هزینه‌های زیادی را صرف بازاریابی و تبلیغات می‌کنند تا شرکت خود را معرفی کنند. آنان بیش از اندازه به بازاریابی هدف و بازاریابی ویروسی اعتماد می‌کنند.

– آن‌ها تلاش زیادی را برای جذب مشتریان می‌کنند و در مقابل از حفظ مشتریان موجود و ایجاد وفاداری در آن‌ها غافلند.

– این شرکت‌ها در درک رفتار و عملکرد مشتریانی که به صورت آنلاین خرید می‌کنند، ناتوان هستند.

– اکثر سایت‌هایی که برای شرکت‌های آنلاین طراحی شده‌اند، بسیار ضعیف هستند، مشکلات زیادی دارند، جست و جوی مطالب در آن‌ها پیچیده و سخت است، گرافیک خوبی هم ندارند و نیز به کندی عمل می‌کنند.

– بسیاری از وب سایت‌های این شرکت‌ها از زیر ساختار مناسبی برخوردار نیستند و نیز اطلاعات درمورد تحویل کالا و پاسخگویی به پرسش‌های مشتریان به خوبی مدیریت نمی‌شود.

– بسیاری از این وب سایت‌ها در نهایت کارکرد مناسبی نداشته، سودی نصیب شرکت‌ها نمی‌کنند.

شرکت‌های آنلاین نتوانسته‌اند برای تأمین ایمنی خرید‌های اینترنتی، کارهای چشمگیری انجام دهند. شواهد نشان می‌دهند که دلایل اصلی که مردم به وسیله اینترنت کمتر خرید می‌کنند، مربوط به امنیت شرکت‌های آنلاین و سیاست‌های شرکت‌ها در قبال آن است.

– در بسیاری از شرکت‌های آنلاین امکان مذاکره رودررو برای خریدار و فروشنده وجود ندارد و فروشنده قادر به قانع کردن مشتری برای خرید محصولاتش نیست.

شرکت‌های آنلاین برای بازاریابی کالاهای خود با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند. برخی از آن‌ها از این قرارند:

– تشویق به خرید بیشتر: امروزه شرکت‌ها و نه فقط مصرف‌کنندگان نهایی، از شبکه خرید می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از روش‌های قیمت گذاری خاص، مصرف کنندگان را به خرید بیشتر تشویق می‌کنند. در نتیجه بسیاری از خریداران به پایگاه‌های حراجی روی آورده‌اند، زیرا ترجیح می‌دهند محصولات را با قیمت‌های پایین‌تر خریداری کنند.

– چولگی خریداران بر اساس ترکیب جمعیت و روانکاوی: آنان که به شبکه مراجعه می‌کنند، قشر جوان‌تر، ثروتمندتر هستند و نسبت به جامعه علاقه بیشتری به شبکه دارند. این ویژگی باعث می‌شود که بیشتر مشتریان احتمالی مورد توجه شرکت‌ها قرار بگیرند. در زمان کنونی، چالش پیش روی شرکت‌ها این است که باید بتوانند بازار موجود در شبکه را گسترش دهند و به بخش‌های ناهمگون بازار دست یابند.

– تراکم اطلاعات: در اینترنت، میلیون‌ها پایگاه شبکه و تعداد سرسام آوری اطلاعات وجود دارند. جست‌وجو در پایگاه می‌تواند موجب درماندگی خریدار شود. بسیاری از پایگاه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند و اگر ظرف مدت 8 ثانیه نتوانند نظر مراجعه کنندگان را جلب كنند، از دست خواهند رفت.

– ایمنی: مراجعه کنندگان به شرکت‌های آنلاین برای خرید محصولات مورد نیاز خود، نگران شماره کارت اعتباری خود و سایر اطلاعاتی هستند که به پایگاه اینترنت داده می‌شود و این در حالی است که شرکت‌ها نگران سیستم‌های جاسوسی و خرابکاری‌اند. هر روز بر ایمنی اینترنت افزوده می‌شود ولی اقدام‌هایی که در زمینه ایمنی انجام می‌شود و اقدام‌هایی که برای دستیابی به شماره رمز افراد و شرکت‌ها صورت می‌گیرد، به صورت یک مسابقه در آمده است.

– مسائل اخلاقی: مشتریان از شرکت‌های آنلاین به صورت مستقیم خرید می‌کنند و نگران هستند که شرکت‌ها از داده‌های شخصی آن‌ها سوء استفاده کنند و این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهند. البته وحشت از دخالت‌های دولت در این زمینه، باعث شده است که تعداد زیادی از شرکت‌ها بکوشند سیاست‌های حفظ حریم شخصی افراد را به اجرا در آورند.

– روی گرداندن مشتریان: در حالی که پایگاه‌های شبکه باعث شده است که قدرت به دست مصرف‌کنندگان بیفتد (زیرا آن‌ها در مورد محصولات اطلاعات بیشتری پیدا کرده‌اند) این امکان راهم به وجود آورده است که مشتریان نسبت به شرکت‌ها ابراز انزجار کنند. اگرچه پایگاه‌های شبکه، اطلاعات معتبری ارائه می‌كنند ولی آن‌ها می‌توانند به صورت محملی برای پخش شایعه‌های بی‌اساس مورد استفاده قرار بگیرند.

– تفاوت فرهنگی: مانند موانعی در ترجمه نماد‌ها است که در کشور‌های مختلف معانی متفاوتی دارند و رنگ‌ها که ارزش نمادین متفاوت دارند.

– خصوصی بودن و محرمانه بودن: چون محدوده حریم خصوصی در کشورهای مختلف متفاوت است، شاید اینترنت برای بازاریابی مستقیم مناسب نباشد. بنابراین شرکت‌ها باید یک رویکرد جهانی اتخاذ کنند.

– فیلترینگ: بیشتر دولت‌ها دسترسی به شبکه را محدود می‌کنند و حتی در مواقعی نیز جرم محسوب می‌شود.

– زیر ساخت‌های ارتباط از راه دور: یک شرکت نباید انتظار داشته باشد که در تمام کشورها همان استانداردهایی را که در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا است، وجود داشته باشد.

– میزان دسترسی به کامپیوترهای شخصی : نرخ کامپیوترهای متصل به اینترنت در سطح جهان متفاوت است.

– کارت اعتباری قابل استفاده در سطح جهانی: در برخی از کشورها کارت اعتباری عمومیت ندارد و شاید فقط به بخش خصوصی یا خرید در بازارهای داخلی محدود شود.

محیط شرکت‌های آنلاین، مدیران و کارکنان این شرکت‌ها را وادار می‌سازد که عقاید، تجربه‌ها و اختراع‌ها و برنامه‌هایشان را به گونه‌ای مستمر تغییر دهند و تلاش کنند تا محصولات و تکنولوژی‌های جدید و پیچیده ای را به وجود آورند. برای رقابت در چنین محیطی، شرکت‌ها باید به بررسی بیشتری در محیط خود مبادرت ورزند. بسیاری از شرکت‌های موفق آن‌هایی بوده‌اند که به جای اینکه نوآوری‌های اینترنت را جدا از عملیات راه اندازی شده‌شان در نظر بگیرند، از اینترنت به عنوان مکملی برای روش‌های سنتی رقابت استفاده کردند. اگر شرکت‌های راه اندازی شده، اینترنت و رویکردهای سنتی را به گونه‌ای تلفیق کنند که مزیت‌های موجود را مستحکم سازند، در بهترین موقعیت خواهند بود. شرکت‌هایی که اینترنت را زودتر می‌پذیرند در مقایسه با شرکت‌هایی که آن را با تأخیر می‌پذیرند، هزینه‌های خود را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند. مثلا دل با فروش رایانه‌ها از راه ارتباط از راه دور و اینترنت که کم هزینه تر است در مقایسه با کمپانی کمپاک و آی بی ام و اپل دارای هزینه به مراتب کمتر است. دل دو برابر نرخ متوسط صنعت رشد کرده است و درحال حاضر رهبری فروش رایانه‌های شخصی در ایالات متحده آمریکا را دارد.

شرکت‌هایی که با فناوری‌های جدید تطابق می‌یابند، سود بسیاری می‌برند. مثلا آمازون، یاهو و دیگران به دلیل اینکه تجارت الکترونیک، آن‌ها را به دلیل کهنگی تهدید می‌کند، آسیب می‌بینند.

منبع: ماهنامه تدبیر

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here