سایت‌های زیبا و عدم افزایش فروش

0
647

سایت‌های زیبا و عدم افزایش فروش

طراحی یک سایت تجارت الکترونیک بسیار جدی‌تر و مشکل‌تر از داشتن یک سایت جالب برای بازدید کننده است. هر چند جذابیت سایت عامل مهمی است اما باید به همان اندازه به کارایی سایت و نیز اهمیت داده شود. به نظر می‌رسد که بسیاری از طراحان وب روی ظاهر سایت بیشتر از کارایی آن تمرکز می‌کنند. اما بازدید کننده‌ای که به علت ضعف کارآیی، از سایت نا امید می‌شود، به سرعت سایت را ترک خواهند کرد و هرگز بازنخواهد گشت. در طراحی سایت‌های تجارت الکترونیکی به اطلاعات پایه‌ای در زمینه طراحی سایت و کمی تجربه و تمرین احتیاج است. طراحی این سایت‌ها اصول اولیه‌ای دارند که اگر آن‌ها را رعایت نکنید، متاسفانه هیچ وقت نخواهید توانست سایت خود را از نظر امکانات و کارآیی به حدی برسانید که بازدیدکنندگان را راضی نمایید.
برای ایجاد فروش بیشتر از طریق وب سایت روی نکات زیر تمرکز کنید:

 • زمان LOAD ، اندازه صفحات و سیستم هدایت بازدیدکننده در سایت
  صفحاتی که به کندی ظاهر می‌شوند، صفحات بسیار بزرگ یا بسیار کوچک و دشواری حرکت در سایت، هر کدام به تنهایی کافی هستند تا بازدید کننده را خسته و نا امید نمایند. بازدیدکننده هرگز نباید منتظر ظاهر شدن صفحات بماند، هرگز نباید برای خواندن اطلاعات مورد نظرش صفحه را بالا و پایین کند و هرگز نباید برای اطلاعاتی در مورد خرید اجناس مورد نظرش، با دشواری تمام سایت را جستجو کند. سایت‌های دارای صفحات مرتب، سریع و هدفمند معمولا در امر فروش نیز موفق تر هستند.
 • استفاده کمتر از عوامل گرافیکی
  اگرچه عوامل گرافیکی فریبنده و جذاب به نظر می‌رسند، اما معمولا برای فروش موثر نیستند. حتی در صورت استفاده زیاد ممکن است نتیجه برعکس ایجاد کند. زیرا باعث خواهند شد که سرعت Load شدن وب سایت بسیار پایین بیاید و ضمنا ممکن است ذهن بینندگان سایت را از هدف اصلی سایت که فروش است، دور نمایند. اگر لازم است که از عوامل گرافیکی استفاده کنید باید تصاویر مناسب برای سایت انتخاب نمایید و سایز آن‌ها را تا حد ممکن کوچک کنید. اکثر تصاویر گرافیکی را می‌توان حدود ۲۰ درصد کوچک کرد بدون آن که لطمه‌ای به کیفیت و تاثیر تصویر وارد شود.
 • استفاده از نقشه سایت
  نقشه سایت نه تنها باعث افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو می‌شوند، بلکه در واقع راهنمای بازدیدکنندگان سایت به شمار می‌آید و از سردرگمی آن‌ها در سایت‌های بزرگ مانند سایت‌های تجارت الکترونیک جلوگیری می‌کند. نقشه سایت همان گونه که از نام آن مشخص است باید نشان دهنده مسیرهایی باشد که بازدیدکنندگان می‌توانند در سایت شما طی کنند. موتورهای جستجو نیز از روی همین نقشه، سایت شما را پیمایش می‌کنند. بنابراین نقشه سایت یکی از عوامل ضروری سایت‌های تجارت الکترونیک محسوب می‌شوند.
 • امنیت سایت
  سایت فروش باید امن باشد و به بازدید کننده اطمینان بدهد که اطلاعات شخصی که او به سایت می‌دهد در مکان مطمئنی قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت و یا فروخته نخواهد شد. این موضوع برای خریداران online بسیار اهمیت دارد بنابراین هرگونه تضمین و اطمینان از امنیت سایت باعث بهبود فروش خواهد شد.
 • صفحه تشکر از خریدار
  بلافاصله بعد از دریافت سفارش مشتری، در صفحه مخصوصی از او تشکر نمایید. این حسن ادب شما تاثیر مثبتی روی بازدید کننده خواهد داشت و تضمین خواهد کرد که این فرد تبدیل به مشتری همیشگی شما شود و برای خریدهای بعدی به سایت شما مراجعه کند.
 • استفاده از CSS) cascading style sheet)

با استفاده از فایل های CSS می‌توانید بسیاری از تگ‌های تکراری html مانند Font را حذف نمایید. این گونه تگ‌ها معمولا ۵ تا ۷ درصد حجم صفحات شما را اشغال می‌کنند. تصور کنید که در صورت داشتن ۱۰۰ صفحه در سایت، در چه حجمی صرفه جویی خواهید کرد.

 • شکستن سایت به جدولهای (table) کوچکتر
  به جای قرار دادن کل صفحه در یک جدول بزرگ، آن را به بخش‌های کوچکتر تقسیم نمایید. با این کار هنگام ورود بازدید کننده بخش‌های مختلف صفحه شما به تدریج ظاهر می‌شوند و بازدید کننده مجبور نمی‌شود مدت زمان زیادی به صفحه سفید خیره شود تا صفحه شما بالا بیاید. این نکته از مواردی است که معمولا فراموش می‌شود.
 • محتویات غنی

محتویاتی که شامل کلمات کلیدی باشند و هدفمند و با رعایت اصول نوشته شده باشند، باعث افزایش رتبه در موتورهای جستجو می‌شوند. همچنین بازدیدکننده را علاقمند خواهند کرد که از شما خرید کند. همان طور که شیوه نوشتاری غلط باعث راندن مشتریان خواهد شد و عدم وجود کلمات کلیدی رتبه شما را در موتورهای جستجو پایین خواهد آورد. شیوه نوشتار اولین راه تاثیرگذاری بر روی بازدیدکننده‌ای است که تازه به سایت شما مراجعه کرده است، بنابراین توجه دقیق و کافی به محتویات سایت معمولا موجب فروش بیشتر خواهد شد.

 • عنوان (title) صفحات
  صفحاتی که دارای عنوان‌های غنی از کلمات کلیدی هستند، ترافیک زیادی خواهند داشت و ترافیک بیشتر به معنی فروش بیشتر است. این عنوان‌ها رتبه شما را در موتورهای جستجو بهبود می‌بخشند. برای صفحات داخلی خود نیز کلمات کلیدی مناسبی در نظر بگیرید. سایت‌های تجارت الکترونیک معمولا سایت‌های بزرگی هستند. کلمات کلیدی صفحات داخلی و ارتباط این صفحات با هم برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. برای تصاویر محصولات خود حتما از تگ alt استفاده نمایید. عدم وجود این تگ امتیاز منفی بزرگی در رتبه شما ایجاد خواهد کرد.
 • استفاده آسان برای کاربر
  پایگاه‌های تجارت الکترونیک و رویه‌های فروش که استفاده از آن‌ها دشوار است، مهمترین عامل صرف نظر مشتری از خرید هستند. پایگاه و رویه فروش برای استفاده کاربر باید آسان و به اندازه‌ای مطمئن باشد که اطلاعات مربوط به فروش و مبالغ پرداختی هرگز از دست نرود.

یک سایت تجارت الکترونیک قطعا با سایت‌های شخصی و یا سایت سازمان‌هایی که قصد فروش از طریق سایت را ندارند، تفاوت دارد. تمرکز روی طراحی و سیستم هدایت و دیگر جنبه‌های سایت، همه باید به نحوی باشد که هدف اصلی سایت که همان فروش است، را برآورد.

منبع: مجله خلاقیت

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here