تحقیقات بازاریابی چیست؟

0
755

تحقیقات بازاریابی چیست؟

در تعریفی ساده، تحقیقات بازاریابی فرایندی است که سازمان را به بازار از طریق جمع آوری اطلاعات مرتبط می‌کند. اطلاعات حاصله از تحقیقات بازار در کنار تجربه، شم و دانش مدیران، راهنمای ایشان در اخذ تصمیم‌های درست به شمار می‌آید.
شما به کمک تحقيقات بازاریابی می‌توانید:
√ ریسک فعالیت‌های خود را کاهش دهید.
√ فرصتهای نهفته بازار را کشف و شناسایی کنید.
√ مشکلات  بالقوه را شناسایی کنید.
از وضعیت رقبای خود آگاه شوید.
√ مشتریان احتمالی و فعلی خود را بهتر بشناسید.

 • محقق بازاریابی کیست؟
  1) فردی است که در زمینه بازاریابی متخصص است. محقق بازاریابی باید دارای تحصیلات بالا در زمینه بازاریابی باشد و همواره از طریق مطالعه و شرکت در مجامع علمی دانش خود را بروز نماید.
 • 2) محقق می‌بایست تجربه عملی کافی در زمینه بازار و بازاریابی داشته باشد. به عبارت دیگر محقق می‌بایست بتواند فراتر از دیدگاه آکادمیک به مسائل شرکت‌ها بنگرد.3) محقق توانایی طراحی یک فرایند تحقیق بازاریابی را دارد، همچنین محقق از توانایی اجرایی و نظارت بر عملیات تیم تحقیقاتی برخوردار است. به عبارت دیگر دارا بودن مهارت‌های کار گروهی و رهبری یکی از قابلیت‌های مهم یک محقق بازاریابی است.4) محقق دارای قدرت تفسیر اطلاعات است. به بیان دیگر هنر محقق در تبدیل انبوهی از داده‌های خام آماری به جداول و نمودارهای قابل فهم و معیارهای شفاف قضاوت در مورد بازار است.

  5) محقق صرفا نتایج تحقیق را بیان می‌کند و قضاوت‌های شخصی خود را جایگزین اطلاعات حاصله از بازار نمی‌نماید.

 • مزایای استفاده از خدمات حرفه ای تحقیقات بازاریابی چیست؟
  آیا برای سازمان‌ها بهتر است تا فعالیت تحقیقات بازار خود را با شرکت‌­هایی که در رشته بازاریابی مجرب و متخصص هستند، برون سپاری کنند و یا آن‌که اساسا در خود شرکت تحقیقات بازاریابی تجربه شود؟
  نتایج تجزیه و تحلیل هزینه فایده اکثر شرکت‌­ها بخوبی نشان می‌دهد که برون سپاری فعالیت‌های تحقیقات بازاریابی موثرتر از وجود واحد تحقیقات بازاریابی در داخل شرکت است. شرکت‌های تحقیقات بازاریابی در گردآوری، تحلیل و گزارش اطلاعات متخصص هستند. آن‌ها در استفاده از تکنیک‌های تحقیقاتی پیچیده و پیشرفته مزیت نسبی دارند و می‌توانند این کار را در حداقل زمان ممکن و با کیفیت و کارایی بالاتری انجام دهند. بنابراین اطلاعات لازم برای تصمیم گیری مدیران را در دوره زمانی کوتاه­تری فراهم می‌آورند. شرکت‌های تحقیقاتی صاحب صلاحیت از افراد مجربی استفاده می‌کنند که در رشته‌های مختلفی همچون بازاریابی، مالی، آمار و …. متخصص هستند. یکی از مهمترین مزایای شرکت‌های تحقیقات بازار صاحب صلاحیت و حرفه‌ای، امنیت و رازداری در اطلاعات شرکت‌ها می‌باشد.

منبع: مجله تدبیر

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here