تجارت الکترونيک را از کجا شروع کنيم؟

0
839

تجارت الکترونيک را از کجا شروع کنيم؟

زمانی  که نظریه CIX برای اولین بار در سال‌های اولیه حیات وب مطرح شد، هنوز میلیاردرهای امروز جهان چون لری پیج نمی‌دانستند که چه آینده‌ای در انتظارشان است و روزی با گوگل جزء ثروتمندان جهان خواهند بود.

نظریه CIX معتقد بود که اینترنت می‌بایست از خاصیت سیاسی صرف خارج شود و قدم به سمت تجارت و اقتصاد عمومی بر دارد. این نظریه آنچنان خردمندانه بود که افق برتری‌های اقتصادی را با گذشت زمان پدیدار کرد، تا جایی که امروز هر کسی که به دنبال سرمایه گذاری مطمئن، با ریسک کم و سودآور است و در عین حال می‌‌خواهد ره صد ساله را آسان و بی دردسر طی کند، به سراغ تجارت الکترونیک می‌آید، تجارتی که تنها یک حرف e به آن اضافه شده است، اما همین یک حرف یعنی دنیایی شگرف و متفاوت که به جرات می‌توان گفت این e کوچک به معنی رهایی از تمامی قید و شرط‌های دست پاگیر سنتی است، بدون آنکه خدشه‌ای به قانون و حریم دیگری وارد شود.

تعریف شما از تجارت الکترونیک یا همان e-commerce چیست؟ تجارت اصلا یعنی چه؟ یک تاجر چگونه امرار معاش می‌کند؟ اصلا تاجر به چه کسی می‌گویند؟

لزوما قرار نیست یک تاجر از ابتدا میلیونر باشد چرا که اگر قرار بود ثروت و دارایی بیانگر نقش و جایگاه یک نفر باشد چه بسا که متخلفان اجتماعی مانند سارقان حرفه‌ای و اختلاس کنندگان، تجار خبره به شمار می‌رفتند. اما همه چیز به این سادگی‌ها هم نیست.

تجارت ذهن خلاق، ریسک پذیری و آینده‌نگری را می‌طلبد. در غیر این صورت بهتر است، کار اداری را ترجیح دهید. تجارت کردن از خرید و فروش واسطه‌ای و یا مستقیم چای از یک تولید کننده معنی می‌دهد، تا خرید و فروش یک قطعه لوازم صنعتی. اما آیا هر کسی که دست به خرید فروش می‌زند، یک تاجر است؟ اگر این‌گونه باشد که می‌بایست همه مردم کره خاکی یک تاجر با سابقه باشند.

شیوه خرید فروش و چگونگی ارتباطات در بازار، تعیین کننده هویت اصلی شماست. تاجر کسی است که با هوش و ذکاوت خود رفتار بازار و همکاران و نیز رقبای خود را زیر نظر می‌گیرد و از اشتباهات آنان به نحوه احسن به نفع خود و برای پیشرفت خود استفاده می‌کند. دقیقا مانند بازی شطرنج، قانون بازی این است که اگر مهره حریف را نزنید قطعا او شما را می‌زند، حال ممکن است عمدا اسب خود را در معرض خطر قرار دهید تا با یک حرکت اشتباه از سمت حریف خانه‌های جلوی شاه باز شود و وزیر شما کار را تمام کند. کیش و مات …

اما یک کاسب چنین طرز تفکری ندارد، در جامعه ما یک بقال کاسب به شمار می‌رود، در صورتی که شغل‌ها تعیین کننده نیستند، بلکه اخلاق کاری تعیین کننده بسیاری از موارد است. از سوی دیگر پول در آوردن از هر راهی برخلاف اصول کاری و حرفه‌ای یک تاجر است.

قرار نیست هر کسی که جنسی را در برابر پول گزافی می‌فروشد، تاجر تلقی کنیم، چرا که فروشندگان مواد مخدر که بنیان‌های سلامت روحی و روانی و جسمی یک جامعه را با خطر مواجه می‌سازند گزاف‌ترین معاملات روز جهان را انجام می‌دهند. به صورت خلاصه می‌توان گفت هرگز در مرام تاجر، هدف وسیله را توجیه نمی‌کند و اصول اخلاقی او را به یک چهره محبوب و قابل احترام تبدیل می‌کند.

فکر می‌کنم تجارت و تاجر را به خوبی شناختید؛ اما تجارت الکترونیک چیست؟ تجارت الکترونیک نشانه‌های همان هوش سرشار یک تاجر است که پیش از این گفتم. چرا که با استفاده سنجیده از ناپایداری به دو فاکتور زمان و مکان در فضای مجازی‌، نه تنها هزینه سرمایه‌گذاری را کاهش داده و به صورت شگفت آوری زمان را برای خود نگاه داشته است، بلکه به سود سرشار و راندمان کاری و تجاری بالایی نیز دست یافته است و این تنها راز موفقیت فعلی او است. متاسفانه در کشور ما اکثرا گمان می‌کنند، خرید یک کالا از فروشگاه‌های اینترنتی یعنی تجارت الکترونیک و این در صورتی است که اگر یک فروشگاه الکترونیک یعنی تجارت الکترونیک، پس تا الان ما از کدام هوش و استعداد بی‌نظیر تاجر صحبت می‌کرده‌ایم؟

تجارت الکترونیک یک موقعیت کاملا استثایی است که به ما امکان می‌دهد تا با قدرت خارق العاده ارتباطات در علم فناوری اطلاعات با انواع شبکه‌های کامپیوتری به خرید فروش‌های سریع و مفید بپردازیم. تجارت الکترونیک امکان معامله هر کالا و سرویس قابل فروش را به صورت مجازی به ما می‌دهد. خواه این فروش از طریق اینترنت انجام شود و خواه از طریق تله تکست و نکته حائز اهمیت اینجا است که واسطه‌ها، گفتگو‌ها و بحث‌های گیج کننده و زمان بر و از این قبیل به طور چشمگیری حذف می‌شود.

البته امروزه تجارت الکترونیک به سمت اینترنت معطوف شده است، پس از همین رو یکی از مهم‌ترین تجارت‌های توسعه یافته به دست تجارت الکترونیک فروش و کلا معامله کادرها و موقعیت‌های تبلیغاتی در صفحات وب است. برای شروع تجارت به صورت الکترونیک که مطمئنم اینترنتی آن بیشتر مد نظر شماست، بهتر است ابتدا از شناخت دقیق تجارت، قوانین داخلی و خارجی، شناخت دقیق اینترنت، سرمایه گذاری و اخذ مشاوره‌های لازم شروع کنیم.

عامل اصلی این ضررهای احتمالی:

1- بخش دولتی به علت کنترل نکردن فعالیت بخش‌های اجرایی برابر با یک استاندارد بین‌المللی و در عین حالی بومی

2- بخش خصوصی به علت تمایل به سودجویی از ضعف دانش مخاطبان و استقبال کنندگان از تجارت الکترونیک خواهد بود.

اما فراموش نکنید خود شما نیز یکی از مقصر ان اصلی این زیان‌ها خواهید بود، چرا که با عجله به آنچه که خود هنوز دانشی از آن نداشته‌اید وارد شده‌اید.

یکی از بارزترین نقاط ضعف بازار تجارت الکترونیک در ایران همین فروشگاه‌های طرف قرارداد پست هستند. ضعف در بنیاد این نوع معامله‌گری آن قدر دیده می‌شود که تنها سفارش از طریق اینترنت صورت می‌گیرد و طرفین معامله (مشتری و فروشنده) برای اینکه مطمئن شوند که مثلا این سفارش یک شوخی نبوده است و یا اینکه سفارش حتما به او می‌رسد به تماس تلفنی متوسل می‌شوند. نهایتا بعد از تائید‌ها و طی این فرایندهای عجیب مامور پست پس از گذشت زمان نسبتا طولانی – حدود 7 روز – سفارش را به دست مشتری می‌رساند و همان لحظه هزینه را دریافت می‌کند.

در نگاه اول ایده جالبی است، شما مطمئن خرید می‌کنید چرا که هزینه را زمان تحویل می‌پردازید. اما فرض کنید روزی که قرار است سفارش را در منزل تحویل بگیرید به هر دلیل در خانه نباشید، تکلیف چیست؟ بله، مرسوله برگشت می‌خورد. می‌دانید چرا؟_ چون ممکن است فردی که در خانه بوده است از قبول دریافت سفارش و نیز پرداخت هزینه خودداری کند و نهایتا یک فاجعه شکل می‌گیرد که برخی برای حفظ منافع خود از آن به عنوان بومی‌سازی شدن تجارت الکترونیک نام می برند.

البته قاعدتا راه‌هایی برای حذف این فرایندهای ابتدایی و پر از ایراد وجود دارد. شرکت‌های معتبر و بزرگ براحتی می‌توانند کارت‌های اعتباری و پرداختی کوچکی را طراحی کنند که به سادگی قابل استفاده در محیط فروشگاه‌های خود و فروشگاه‌های زیر مجموعه آن‌ها باشد. کارت‌های پرداخت الکترونیک که البته بیشتر به حواله شباهت دارند و مشابه آن‌ها دبیت کارت‌های موجود در بازار جهانی هستند، تنها با این تفاوت که کارت‌های دبیت مورد تایید بانک‌ها هستند، اما کارت‌های پیشنهادی، داخلی و ویژه مشتریان هر شرکت  هستند.

منبع: ماهنامه تدبیر

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here