با این ۳ توصیه عالی وارن بافت برای یک کسب‌ و کار موفق آشنا شوید

0
882

با این ۳ توصیه عالی وارن بافت برای یک کسب‌ و کار موفق آشنا شوید

وارن بافت، به هر کسی مشاوره نمی‌دهد. اگرچه اغلب برای سخنرانی در دانشگاه‌ها دعوت می‌شود، اما دانش و مهارتش را برای صاحبان تجارت‌های کوچک یا برای آن دسته از کسانی که مشتاق به کارآفرین شدن هستند، نگه می‌دارد.

او در هفته گذشته در برنامه شرکت گلدمن ساکس، موسوم به ۱۰ هزار برنامه کسب‌ و کار کوچک برای فارغ التحصیلانِ کالج محلی لاگواردیا واقع در لانگ ایسلند نیویورک و دوباره در این هفته در اجلاس زنان در کاخ سفید، نکات بسیار مهمی را برای موفقیت در تجارت، پیشنهاد داد. نکاتی که باعث شد مدیرعامل شرکت ‌هاتاوی برکشایر نیز بتواند در ۸۵ سالگی ارزش کیفیت خدمات به مشتری را بیاموزد. همچنین وارن بافت به اهمیت کارآفرینی زنان باور دارد، مسئله‌ای که محور سخنرانی‌های او در انجمن‌های زنان در روزهای سه‌شنبه است.

توصیه‌هایی را که بافت به کارآفرینان جوان می‌کند و همچنین دیگر موضوعاتی که وی در طول دوران کسب‌ و کارش فراگرفته به دقت مطالعه کنید:

  • ایجاد فرصت برای همه

بافت این نکته را خاطر‌ نشان می‌کند که در طول تاریخ آمریکا، زنان مانند مردان فرصت مشابهی برای کارکردن نداشته‌اند. این امر باعث می‌شد که کشور هیچ وقت نتواند به پتانسیل کامل خود دست یابد. در این باره بافت می‌گوید: «مانند این است که شخصی یک دستش را بسته باشد و فقط با دست دیگرش بازی کند».

وقتی بیشتر به این موضوع می‌پرداخت، ذهنش آشفته می‌شد که چرا تفاوت زیادی بین انتظاراتی که از مردان و زنان می‌رود، وجود دارد. بافت دو خواهر داشت که هر دو به اندازه او باهوش بودند. گاهی شوخی می‌کرد و می‌گفت خواهرانم از من شخصیت و ظاهر بهتری داشتند اما برخلاف من از آن‌ها انتظار می‌رفت که در جوانی ازدواج کنند و ازدواج خوبی نیز داشته باشند که این خوب است؛ اما کاش در آمریکا فضایی هم برای شکوفا شدن استعدادهایشان هم فراهم می‌شد.

۶۰ سال بعد از توجه‌کردن به این پدیده ناعادلانه، در سال ۲۰۰۳، بافت با همسرش درباره کسانی که ممکن بود به عنوان مدیران جدید استخدامشان کند، صحبت می‌کرد. همسرش زنی به نام شارلوت گایمن را پیشنهاد داد. بافت بلافاصله قبول کرد. وی در این مورد می‌گوید: «من می‌دانم که این پیشنهاد را همسرم مطرح کرد ولی هنوز آن لحظه از ذهنم بیرون نرفته است». بافت این موضوع را قبول دارد که انتخاب شارلوت به عنوان یک مدیر، به ذهن خودش نرسیده بود، احتمالا به این علت که او یک زن بوده است.

او به اهمیت دیدگاه‌های مختلف در هدایت کارکنان تاکید می‌کرد. در گردهمایی شرکت ‌هاتاوی برکشایر، بافت می‌گوید: «ما درحال حاضر فقط شش زن مدیرعامل در شرکت‌های مهم و معتبر داریم. البته در بین کارمندان، سه نفر از پنج نفر، زن هستند. و این تعداد رو به افزایش است».

  • سرگرمی داشته باشید.

وارن بافت در جایی می‌گوید: «من در ۸۵سالگی با شوق و آهنگین به محل کارم می‌روم، به این علت که می‌خواهم کاری را که علاقه‌مند به انجام آن هستم با کسانی که دوستشان دارم، انجام دهم و هیچ چیزی بهتر از این برای من نیست».

هر زمانی که بافت با دانشجویان ملاقات دارد، آن‌ها را با گفتن توصیه‌هایی از زندگی بسیار فرح بخش خود، تحت تاثیر قرار می‌دهد. بافت می‌گوید: «من تنها به آن‌ها می‌گویم که شور و شوق خود را پیدا کنید، حتی اگر به کارکردن نیاز ندارید باز کاری را پیدا کنید که به شما حس خوبی بدهد، در این صورت است که هر روزتان سرگرم کننده می‌شود، به این علت که اگر به همان اندازه که من در ۸۵سالگی برای خودم سرگرمی دارم شما نیز برای خود سرگرمی داشته باشید، که امیدوارم همین طور هم باشد، زندگیتان متفاوت خواهد شد».

  • مشتریان خود را خشنود سازید.

وقتی یکی از مدیران حاضر در گردهمایی، به نام دینا حبیب پاول، از وارن بافت درباره مهمترین توصیه به کارآفرینان، سوالی پرسید، او صرفا بر تفاوت بین راضی نگه داشتن و خشنود کردن مشتریان تاکید کرد. از نظر بافت «اگر تنها یک موضوع برای به یاد آوردن وجود داشته باشد، آن موضوع، خشنود کردن مشتری است. اگر افراد بتوانند این نکته را روی آینه بنویسند؛ هر روز صبح وقتی از خواب بیدار شوند آن را می‌بینند و به خاطر می‌سپارند».

او بر اینکه چه اندازه هزینه‌های یک محصول، اهمیت کمتری نسبت خدمات فروش آن دارد، تاکید زیادی داشت. در این راستا می‌گوید «اگر به درستی و صادقانه رفتار کنید، اگر مشتریتان را خشنود سازید، دوباره آن فرد به سوی شما باز خواهد گشت، همچنین باید با همکارانتان نیز رفتار خوبی داشته باشید؛ زیرا آن‌ها بسیاری از اوقات واسطه‌های شما با مشتریان هستند».

منبع: وب سایت خلاقیت

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here