ارتباطات، لازمه بازاریابی موفق است (2)

0
672

ارتباطات، لازمه بازاریابی موفق است (2)

 • گوش کنید
  هرچه بیشتر گوش کنید، بیشتر مجذوب اظهارات مردم شده و آن‌ها بیشتر شما را دوست داشته، به شما اعتماد کرده و خواستان انجام معامله با شما خواهند بود. یک فروشنده ماهر وقتی که مشتری صحبت می‌کند با توجه کامل گوش می‌کند، زیرا زمانی که گوش می‌کنید متوجه می‌شوید که چه موضوعاتی برای مشتری اهمیت دارد. پاداش افزوده‌ای که کسب می‌کنید این است که گوش دهندگان به سرعت محبوب می‌شوند.

افرادی که در گفت و گوها متکلم وحده‌اند، محبوبیت کمتری دارند و افرادی که در گوش کردن پیشی می‌گیرند محبوبیت بیشتری کسب می‌کنند. گوش کردن و توجه کامل، شکل بهترین روش برای نفوذ در قلب افراد است. به گونه‌ای به صحبت افراد گوش دهید که آن‌ها تصور کنند شما تا ابد وقت دارید. هرگاه که با یک مشتری صحبت می‌کنید در بالای سرش ابر سفیدی را تصور کنید که نوشته شده (کاری کن که احساس مهم بودن کنم.) ایجاد این احساس در مشتری به اندازه برآوردن نیازهایش کاملا حیاتی است. این تصور را ایجاد کنید که شما برای روابط بیش از فروش ارزش قائلید.

ماموریت شخصی شما این است که هر کار ممکن را برای مشتریان انجام دهید تا آن‌ها مطمئن شوند که تمام امکانات و منابع سازمان شما برای کمک به حصول اهداف وی از طریق محصولات و خدمات شما به کار گرفته می‌شود و این به معنای مشارکت در حل مشکل است.

 • به عقاید دیگران احترام بگذارید
  راز خوب گوش دادن این است که به گونه‌ای گوش فرا دهیم که در گوینده حس توانمندی ایجاد کند. زیرا زمانی که احساس کنیم مورد احترام قرار گرفته‌ایم، دلگرم‌تر شده و به طور غریزی در مورد فرد مقابل احساس خوشایندتری پیدا کرده و فکر می‌کنیم که آن‌ها باهوش تر، باظرفیت‌تر، و قابل اعتمادترند. اگر باعث شوید که مشتریان احساس خوشایندتری نسبت به خودشان پیدا کنند، در نتیجه بیشتر از شما خوش‌شان خواهد آمد و بیشتر اعتماد خواهند کرد. راز اینکه مورد محبوبیت مردم قرار بگیرید ساده است- اول آن‌ها را دوست داشته باشید. و راز اینکه مردم به شما احترام بگذارند این است که ابتدا به آن‌ها احترام بگذارید.
 • پس از فروش در محل حاضر شوید
  هیچ چیز بیش از این که فروشنده پس از فروش با مشتری تماس بگیرد یا شخصا در محل حاضر شود، باعث استحکام روابط خریدار و فروشنده نمی‌شود. همیشه این کار را انجام دهید، به ویژه زمانی که اشکالی وجود داشته باشد. خود داری از تماس گرفتن را یک گناه بزرگ فرض کنید.
 • روراست باشید
  اگر می‌دانستید که قرار است گفتار و کردارتان در روزنامه‌های فردا به طور دقیق نگاشته شود، آیا همین روش را بر می‌گزیدید. از مشتری یا همکار نمی‌توان انتظار داشت که احترام فراوانی برای تان قائل باشند زیرا این عاملی است که فقط با کردارتان قادر به کسب آن هستید. کلام‌تان را همچون عهد و پیمان محکم کنید، مثلا اگر می‌گویید: (صبح پنجشنبه سفارش شما آماده خواهد بود.)، طرف مقابل‌تان را از این امر مطمئن کنید تا آن‌ها بتوانند برای آن روز برنامه ریزی کنند.
 قابل اعتمادبودن شماست که پایه‌های اعتماد و احترام را بنا می‌نهد. گهگاهی همه ما نیاز داریم به خودمان یادآوری کنیم که با استفاده از مهارت‌های فردی، نمی‌توانیم خودمان را از اعمالی که به آن خود گرفته‌ایم مبرا سازیم زیرا دیگران براساس اعمال ما قضاوت می‌کنند نه براساس حرف‌ها و شعارهای‌مان. بهترین روش ایجاد اعتماد وفاداری است.
 • مودب باشید
  ادب و نزاکت به تنهایی ارزشی ندارد، اما چیزی که با آن کسب می‌کنیم بسیار ارزشمند است و در برخورد با وضعیت‌های مختلف به ویژه موقعیت‌های دشوار، به شیوه‌ای مثبت و سازنده موجب موفقیت شما خواهد بود. یکی از ویژگی‌های افراد مودب که موجب می‌شود به آن‌ها اعتماد کنیم این است که رفتار خوشایند، شایسته و پسندیده آنها باعث محبوبیت‌شان شده و در دل دیگران وارد می‌شوند. آن‌ها دوست داشتنی‌تر به نظر می‌رسند و ما مشتاق انجام معامله با آنهاییم.
  عمل به این قاعده، به ویژه زمانی اهمیت دارد که متوجه شوید در بخشی از معامله برای کسب آن تلاش کردید، موفق نشده‌اید. اگرچه کاملا به موفقیت نزدیک شده بودید و وقتی و تجربه بسیاری را صرف کرده بودید، اما باز ادب و نزاکت خود را حفظ کنید. هرگز نگذارید مشتری احساس رنجش یا ناراحتی نماید. خونسردی خود را حفظ کرده و سعی کنید عاقلانه کشف کنید که عیب کار کجا بوده و چرا برخلاف نظر شما تصمیم گرفته شده است. فقط به این علت که بازنده شده‌اید پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید، در غیر اینصورت موقعیت‌های دیگری را هم در آینده از دست خواهید داد.
 • قدردان باشید
  ارتباطات مستمر موجب می‌شود تا روابط عادی، و بی‌اهمیت فرض نشود. پیام تشکر بفرستید (ما به خرید شما ارج می‌نهیم و از شیوه شما در برخورد با ما بسیار سپاسگزاریم.) قدرت پیام تشکر، فوق العاده است، زیرا یک قدم فراتر از تلفن کردن است و دریافت کننده پیام، متوجه می‌شود که برای تهیه پیام تشکر وقت و انرژی بیشتری نسبت به تلفن کردن صرف کرده‌اید و از این رو محبت شما را فراموش نخواهد کرد.

منبع: ماهنامه بازارساز

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here