ابعاد بازاریابی را در کسب و کار خود قرار دهید

0
906

ابعاد بازاریابی را در کسب و کار خود قرار دهید

ما در این مقاله می‌خواهیم اصول ابعاد مدیریت بازار را برای شما عنوان کنیم. این اصول بازاریابی در همه دنیا قابل بررسی و مورد تایید می‌باشد و واقعا نگاه عمیق و تفکر به آن و تغییر روش در نوع فروش به شما کمک زیادی خواهد کرد تا بتوانید به سطح تعالی در هدف خود برسید. کسب و کارتان چه در فضای مجازی و چه فضای واقعی قرار داشته باشد شما باید اصول علمی را درآن رعایت کنید.

  • بازار گرایی

بازارگرایی در این مقاله کاملا به مفهوم نوع نگرش شما است، یعنی در درجه اول ذهن خود را از هر نوع مسائل حاشیه‌ایی و غیر قابل اجرا خالی کنید. اعتقاد داشته باشید که گرایش به بازار ، مشتری را صد چندان می‌کند. گرایش به بازار و نیاز مشتریان اولین ویژگی بازاریابی جدید است. مدیریت درست و اصولی  فرآیندی  است که سازمان را با شرایط روز همگام کند و این زمانی امکان پذیر است که کارکنان و مدیران گرایش به بازار را به عنوان یک فرهنگ و بینش بپذیرند و دنبال کنند.

بین سطح نیاز و عرضه تقاضا خلائی بزرگ وجود دارد که فرآیند بازاریابی، اتصال دهنده این سطح است. بازاریابی یعنی جستجو برای یافتن مناسب‌ترین بازار برای فروش محصول و خدمت. بازاریابی یعنی بخش بندی یا تقسیم بازارها و تعیین محصولات شرکت برای مناسب ترین بازارها.

  • بازارگردانی

یعنی مدیریت بازار که شامل برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل امور گوناگون بازار و ابعاد مختلف بازاریابی است. بازار گردانی شامل تنظیم و تنظیم استراتژی‌ها و برنامه‌ها، سازماندهی و اجرای همه‌ی امور مربوط به شناساندن و معرفی محصولات شرکت به بازارها، نظارت بر فعالیت‌ها برای دستیابی به اهداف سازمان و ایجاد رضایت برای مشتریان و جامعه است.

  • بازارشناسی

شما وقتی مسافرت می‌روید مایل هستید یک شناخت کلی  نسبت به محیط جدید داشته باشید تا سردرگم نشوید “شناخت” لازمه‌ی هر حرکت عاقلانه و هر تصمیم اصولی است. شناخت بازار اتفاق و فرآیندی هدفمند است برای جمع‌آوری، ضبط و ثبت اطلاعات مربوط به همه‌ی اجزای تشکیل دهنده‌ی نظام بازار و همه عواملی که بر نظام بازار تاثیر می‌گذارند.

  • بازارسازی

گاهی وقت ها شاید وسیله ایی را خریده اید اما بعدا  فکر کردید که بدون آن هم میتوانید امور زندگی خود را بگذرانید . این همان بازارسازی است یعنی احساس نیاز را در مشتری بوجود آوردن مانند دستگاه چایی ساز . قبلا با کتری و قوری این اتفاق می افتاد اما با کمبود وقت و بهینه سازی زمان تجار و صاحبان کسب و کار تصمیم گرفتند کالایی جدید با نیاز جدید در سبد کالای مردم درست کنند . بازارسازی یعنی نفوذ در بازار و معرفی و شناساندن سازمان و محصولات و خدمات جدید ابا استفاده از عوامل قابل کنترل بازاریابی:محصول، قیمت، توزیع وترفیع فروش

  • بازارگردی

بازار گردی وظیفه‌ای است که بازاریاب را وادار می‌سازد تا بیش از دیگران با تحولات و تغییرات بازارها آشنا گردد. بازاریاب برای فروش موفق باید خود را بروز رسانی کند. شرکت کردن در نمایشگاه‌ها، بازدید از بازارهای گوناگون و بودن در محیط بازار، دید مدیران را بازتر می‌سازد. به عبارتی، مهمترین نقش بازارگردی تقویت و گاهی تغییر “دید” است.

  • بازارسنجی

بازارسنجی یعنی تحلیل موقعیت بازار با توجه به آنچه بودیم و داشتیم، آنچه هستیم و داریم و آنچه باید داشته باشیم. همه محصولات و خدمات و سازمان‌ها دارای منحنی عمر خاصی هستند که این منحنی شامل مراحل معرفی، رشد، بلوغ و اشباع، و افول است و هر مرحله شرایط ویژه‌ای دارد که بازار‌یاب باید بر اساس این ویژگی‌ها واکنش‌های مناسبی نشان دهد.

  • بازارداری

همیشه حفظ مشتریان فعلی ارزشمندتر از تبلیغات زیاد برای جذب مشتریان جدید است هم به لحاظ اقتصادی و بهینه کردن هزینه‌های تبلیغاتی هم به لحاظ مشتری مداری. یعنی حفظ مشتریان کنونی و تشویق و ترغیب آنان به خرید بیشتر و تداوم خرید از طریق ایجاد “رضایت” در آنان.

  • بازارگرمی

برای بازارداری لازم است بازارگرمی را از دست ندهیم. بازار گرمی یعنی تبلیغات و تشویقات به موقع جهت اگاه ساختن، متقاعد ساختن و ترغیب مشتریان برای ارتباط بیشتر با سازمان و خرید از آن و مقابله با حرکات رقیب. یکی از مهمترین ابزارهای بازار گرمی استفاده از خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها و ابتکارات است.

منبع: سایت 24

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here