آمادگی برای تجارت اینترنتی

0
911

آمادگی برای تجارت اینترنتی

در اولین نشست اجرایی مرکز تجارت بین‌المللی (ANNECY، اکتبر 1999) تعدادی از سازمان‌های تبلیغاتی محلی عدم اعتماد خود را نسبت به سودمندی اینترنت به عنوان ابزاری کارآمد برای تجارت بین المللی ابراز داشتند. یک سال بعد، تردیدها برطرف گردید. اکنون مساله بر سر آن است که چگونه می‌توان از اینترنت برای تجارت موثرتر بهره برداری کرد؟

9 گام عملی

9 گام عملی وجود دارد که با بهره جویی از آن ، مراکز مبادله تجاری می‌توانند صادرکنندگان کشور خود را با مزایای استفاده از اینترنت آشنا سازند.

  • درمورد اینکه کشور شما به چه نیاز دارد تا یک رقیب الکترونیکی باشد در رهبران و آژانس‌های بین المللی حساسیت ایجاد کنید. با سازمان‌هایی که به کسب و کارهای کوچک و بزرگ دست می‌زنند و نیز با آژانس‌های بین المللی همکاری داشته باشید. تحلیل کنید که کشور شما به چه نیاز دارد تا یک رقیب الکترونیکی باشد و با شرکای علاقه‌مند همکاری کنید تا آگاهی را در میان مشاغل برانگیزید. نتایج خود را با تصمیم گیرندگان بین المللی در میان بگذارید تا راه حل‌های مناسبی بیابید. همزمان صادرکنندگان و شرکای آن‌ها را از نیروهایی که تجارت الکترونیکی را به هر بخش صنعت هدایت می‌کنند، مطلع سازید. اطلاع رسانی می‌تواند از طریق کارگاه‌ها، کنفرانس‌ها و مجلات تجاری تخصصی صورت پذیرد.
  • با خریداران بین المللی به منظور آموزش تامین کنندگان محلی اشتراک مساعی کنید. صادرکنندگان باید بدانند که چگونه بیشترین بهره را از تکنولوژی‌های جدید به دست آورند. آموزش باید در جهت انطباق تجارت و فعالیت‌های تولید در اقتصاد دیجیتالی گام بردارد و برای تحقق این مهم از مراکز حراج و مبادلات تجاری بهره گیرد و مزایده‌هایی با جزئیات فنی و مالی مجزا با کار پردازان مجرب و امنیت در شبکه فراهم آورد. تامین کنندگان نیز باید به نوبه خود با تکنیک‌های تحقیق و جستجو در اینترنت، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آمار مشتریان و ارزیابی کیفیت و صحت اطلاعات آشنا شوند.
  • تحقیق کنید و بر روی خط اینترنت اطلاعات ارائه دهید. تامین کنندگان باید بدانند که کدامیک از مراکز مبادلات تجاری و منابع اطلاعاتی در پایگاه وب با صنعتشان در رابطه است. همچنین آن‌ها نیازمند اطلاعاتی درباره خود مراکز مبادلات هستند ازجمله اینکه: سطح امنیت موجود چقدر است؟ چه میزان امکانات در دسترس است؟ شرایط عضویت چیست؟ و کدام خریداران عضو شبکه هستند. موسسات حمایت کننده از تجارت با انتخاب بهترین اطلاعات ، ترکیب آن‌ها و انتشار آن‌ها به صادرکنندگان منطقه و کشورش قادر به پرکردن این نکات هستند.
  • از تکنولوژی اطلاعات به منظور افزایش کارایی زنجیره عرضه استفاده کنید. این مورد به شرکت‌ها در بکارگیری تکنولوژی های اطلاعات در جهت کارآیی بهتر اقداماتشان و در نتیجه انجام به موقع سفارشات صادراتی با خطاهای کمتر و کالاهای با کیفیت مناسب کمک می‌کند. بهتر است آموزش‌های عملی در جهت تبدیل اطلاعات چاپی روی کاغذ به اطلاعات دیجیتالی برای ادغام اقدامات لجستیک (پشتیبانی)، امور مالی و اطلاعات تولیدی و مدیریت زنجیره‌ای از تامین کنندگان انجام پذیرد. این کار به نوبه خود هماهنگی کارگاه‌ها را در موارد سازمانی و مدیریتی برای صادرکنندگان و تامین کنندگان آن‌ها در بر خواهد گرفت. به منظور نیل به ظرفیت تولید لازم مورد نظر خریداران بین‌المللی می‌توان تامین کنندگان خرده پا را که از پتانسیل صادرات بهره‌مند هستند به تشکیل کنسرسیوم تشویق کرد.
  • اعتماد خریدار را نسبت به تامین کنندگان محلی افزایش دهید. خدمات ممیزی و داوری تامین کننده و پایگاه اطلاعاتی مرجع و به روز ایجاد کنید و فعالیت‌های موفقیت آمیز را انتشار دهید. اطمینان دهید که هرگونه اطلاعات تهیه شده برای استفاده خریداران بالقوه و سرمایه گذاران خارجی به روز و کامل است.
  • خدمات سنتی و قدیمی خود را بر روی اینترنت ارائه کنید: سایت خود را به منزله یک فروشگاه در محل توقف ایجاد کنید تا خریداران و فروشندگان اطلاعات مورد نیاز خود را یکجا بیابند. خدمات کاغذی سنتی خود را بر روی شبکه منتقل کنید: برای نمونه گواهینامه مبدا – استانداردهای بسته بندی و کیفیت و تقاضانامه‌های گواهینامه بهداشت گیاهان را روی شبکه اینترنت ارائه دهید. از دیگر خدماتی که با هزینه اندک می‌توان به صادرکنندگان ارائه کرد عبارتند از: حسابگرها (ماشینهای حساب) نرخ مبادلات ارزی، تغذیه کننده‌های خبری و مسیرهای کشتیرانی.
  • همکاری با سایت‌های ویژه صنعتی را تشویق کنید. خریداران بین‌المللی بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی سایت در میان سایت‌های صنعتی به جستجو می‌پردازند. لذا در توسعه همکاری‌ها و روابطی که صادرکنندگان، شما را در سایت‌های مبادلات ویژه صنعتی قابل قبول قرار می‌دهند، بکوشید. هنگامی که صادرکنندگان به سرمایه‌گذاری در سایت اینترنتی خود می‌پردازند، و نیز هنگامی که بهتر است از طریق بازارهای موجود کار کنند، در تصمیم‌گیری به آن‌ها یاری رسانید.
  • به توسعه نرم افزار محلی و محتوای آن همت گمارید. یکی از فرآورده‌های جانبی استفاده روز افزون تقاضای بیش از حد برای سرویس‌های نرم افزار اینترنت در حیطه زبان‌ها و فرهنگ‌های بومی است. البته بهتر است بتوانید این تقاضا را در داخل کشور خود مرتفع سازید.
  • در کمین فرصت‌های اداری باشید. لازم است موسسات پشتیبانی تجاری مترصد فرصت‌های صادراتی جدیدی که ناشی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی است باشند و می توانند به بازگشت سریع به سرمایه‌گذاری در آموزش تکنولوژی اینترنت توجه و تذکر دهند. برای نمونه، شرکت‌های موجود در کشورهای درحال توسعه می‌توانند از طریق زنجیره‌های ارتباطی اینترنت برای شرکت‌های مشتری که در گوشه دیگری از دنیا هستند، سرویس‌های اجرایی، فعالیت‌های مرکز خدمات خرید و مشتری را فراهم آورند.

ثبت پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here